دستگاه های جوش

ابزار چیست؟ (تعریف ابزار)

کلمه ابزار دربرگیرنده بخش قابل توجهی از وسایل زندگی انسان است و به طور کلی هر وسیله‌ای که به واسطه آن بتوان کارهای دستی مشکل را با راحتی بیشتری انجام داد، ابزار نامیده می‌شود. اما اگر نگاه خودمان را محدود به کارهای فنی و صنعتی کنیم، در این حالت ابزار به هر وسیله یا سخت‌افزاری گفته می‌شود که برای تعمیر یا تولید محصول یا انجام کار و ارائه خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد اما مصرف نمی‌شود و نقش یک واسط یا تسهیل‌گر را ایفا می‌کند.

ابزارها به چند دسته تقسیم می‌شوند؟ (انواع ابزار)

فاکتورهای بسیار زیادی برای تقسیم‌بندی ابزارها وجود دارد اما در یک نگاه کلی می‌توان ابزارهای مختلف را به دو دسته ابزارهای دستی و ابزارهای موتوری یا نیرومحور مانند ابزار برقی تقسیم‌بندی کرد. در یک نگاه دقیق‌تر می‌توان ابزارهای مختلف را بر اساس منبع تغذیه و نیروی محرکه آنها نیز تقسیم‌بندی کرد که در این حالت می‌توان آنها را در چهار گروه ابزارهای دستی، برقی، بادی و بنزینی قرار داد.

تفاوت ابزار خانگی و صنعتی چیست؟

معمولا ابزارهای خانگی دارای کیفیت، قدرت و قابلیت‌های جانبی کمتری نسبت به ابزارهای صنعتی هستند و امکان استفاده مداوم از آنها وجود ندارد اما در عوض، قیمت و ابعاد کوچکتری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

فرق ابزار و یراق چیست؟

ابزار وسیله‌ای است که انجام فعالیت‌های مختلف را برای ما آسان می‌کند و معمولا نقش مهمی در نصب یا تعویض یراق‌آلات دارند، مانند آچار فرانسه، آچار آلن یا انبر قفلی. اما یراق به مجموعه‌ای از اتصالات و تجهیزاتی گفته می‌شود که به شکل دائم یا موقت بر روی قطعه کار یا محل موردنظر نصب شده و به شکل مستقل یا با کمک یراق‌های دیگر باعث انجام یا آسان شدن فعالیت‌های مختلف می‌شوند. از مهمترین یراق‌آلات می‌توان به پیچ و مهره، میخ، دستگیره‌ و لولا اشاره کرد.

برندهای مطرح در زمینه تولید ابزار

دنیای ابزارها از تنوع و گستردگی بسیار زیادی برخوردار بوده و برندهای مختلفی در این زمینه در حال فعالیت هستند که برخی از آنها مانند بوش، فستول، کنیپکس، ماکیتا، استنلی، دیوالت، میلواکی، AEG به عنوان بزرگان این صنعت محسوب می‌شوند. در بازار داخلی ایران نیز برندهای مطرحی مانند رونیکس، آروا، نووا، توسن، DCA، هیوندای، هنس و رابین حضور دارند که از تنوع محصول بسیار خوبی برخوردار بوده و عملکرد بسیار خوبی را در بخش محصولات خانگی از خود نشان داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *